1. Anasayfa
 2. Finansal Okuryazarlık

Eurobond Gelirlerinin/Kazançlarının Vergilendirilmesi

Eurobond Gelirlerinin/Kazançlarının Vergilendirilmesi
Tax Credits Claim Form Concept
0

Eurobond nedir?

Eurobond, hazine ve özel şirketler tarafından yabancı para cinsinden ihraç edilen borçlanma aracıdır. Döviz cinsinden sabit getiri tercih eden bireysel ve kurumsal yatırımcıların portföylerinde yer verdikleri bir finansal araçtır. Eurobond alım-satımı ve faiz ödemeleri dolar/euro üzerinde yapılan tahvillerdir.

Eurobond Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Eurobond gelirlerinin vergilendirilmesi iki başlık altında incelenebilir.

Eurobond Faiz Gelirlerinin Vergilendirilmesi

Eurobond faiz gelirleri, Gelir Vergisi Kanunu’nun 75. Maddesine göre menkul sermaye iradı olarak değerlendirilmektedir. Eurobond faiz gelirleri stopaja tabidirler. Halihazırdaki düzenlemelere göre tevkifat oranı %0’dır.

Diğer taraftan Eurobond faiz gelirleri 2022 gelirleri için 70 bin TL olan beyan sınırını aşması durumunda beyanname ile bildirilmelidir. Bu durumda elde edilen faiz gelirleri, TCMB alış kuru üzerinde liraya çevrilerek beyan edilmelidir. Tevkifat yoluyla yapılan kesintiler gelir vergisinden indirilebilir. Bu durum tam mükellef gerçek kişiler için geçerlidir. Dar mükellef gerçek kişiler Eurobond faiz gelirleri için beyanname vermeyeceklerdir.

Eurobond Değer Artış Kazançlarının Vergilendirilmesi

Eurobond değer artış kazancı, satıştan elde edilen tutardan maliyet ve varsa giderlerin düşülmesiyle bulunan tutardır. Alım ve satım işlemleri gerçekleştiği gün kurları üzerinden liraya çevrilir. Alım ve satım tarihleri arasındaki ÜFE endeksinin %10’dan fazla olması durumunda, maliyet ÜFE endeksi artış oranı kadar artırılabilir. Bu bağlamda elde edilen kazancın tutarı ne olursa olsun beyan edilecektir.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir