1. Anasayfa
 2. Gezi Yazıları

İsrail Gezisi

İsrail Gezisi
0

İsrail ama özellikle Kudüs uzun zamandır ziyaret etmek istediğim şehirlerin başında geliyordu. Tarihi dokusu, çok farklı kültürleri/dinleri uzun yıllardır barındırıyor olması bu şehri benim açımdan çekici kılan temel unsur idi.

Ucuz Tatil Mümkün mü?

Antalya çıkışlı ucuz uçuş karar vermemi kolaylaştırdı. Antalya’dan Tel Aviv’e uçuş, Antalya’dan İstanbul’a uçuşa kıyasla, benim bilet aldığım tarihte (15-19 Haziran) hem süre olarak daha kısa hem de fiyat olarak (gidiş-dönüş 90 $) daha ucuzdu. Birkaç defa seyahat sürelerini uzun tutarak birkaç ülkeyi aynı anda ziyaret ettim. Bu seyahatimde ise bir ülkeyi 3-4 günde ucuza ziyaret edebilir miyim sorusuna kendimce cevap aramaya kara verdim. Ucuz bilet bulunca, seyahatlerdeki ikinci masraf kalemi olan konaklamaya odaklandım.

Yaptığım araştırmalar, okumalar/izlemeler, İsrail’in ucuz bir ülke olmadığını söylüyordu. Özellikle yeme-içme konusundaki pahalılıktan yakınılıyordu. Bizim paramız mı çok değersiz oralar mı çok pahalı tartışmasına girmeden ben de pahalı bulduğumu belirteyim. Konaklama alternatiflerini araştırırken, İsrail’de kapsül otellerin yaygın bir şekilde kullanıldığı bilgisine ulaştım. Daha önce Slovenya’da kapsül otelde kalmıştım ve doğrusu beni çok rahatsız etmemişti. Çünkü kapalı alan korkusu olanların kalması sıkıntılı gibi görünüyor. Fiyatları da diğer otellere/evlere göre ucuz kalınca kapsül otelde kalmaya karar verdim.

Geziyi Planlama

Sadece booking.com’da araştırma yaptım. Kudüs’te 3 gece, Tel Aviv’de ise 1 gece kalmayı planlıyordum. Seyahatlerimde şehri/mekanı hissetmeyi, aynı yerlerde farklı zamanlarda, birkaç defa bulunmayı seviyorum. Böyle olunca özellikle kendimce önemli bulduğum yerleri sadece bir defa görmek benim açımdan yeterli gelmiyor. Destinasyon Kudüs olunca Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılmak önemliydi. Gezi günlerimi de buna göre planladım. İsrail’de dini tatil Cuma akşamı başlayıp Cumartesi akşamına kadar devam ettiğinden, Perşembe günü ülkeye varmayı özellikle tercih ettim. Çünkü tatil süresince birçok hizmet durduruluyor ve bu da geziyi zorlaştırıyor.

Tel Aviv Havaalanı

Perşembe sabah uçağı ile Antalya’dan direkt Tel Aviv’e rahat bir uçuş oldu. Tel Aviv havaalanında pasaport kontrolleri için özel cihazlar var. Pasaportunuzu okutarak ve kameraya poz vererek doğrudan geçebiliyorsunuz. Benim pasaportumu okumadığından polis kontrol noktasına gitmek zorunda kaldım ama büyük çoğunluk doğrudan geçiş yapabildi. Çok rahat bir geçiş olduğunu söyleyebilirim.

Kudüs’e Geçiş

Havaalanından Kudüs merkeze trenler var. Tren hareketlerini gösteren panolara dikkatli bakmakta fayda var. Üç farklı alfabe (İsrail, Arap ve Latin alfabesi) ile bilgilendirmeler yapıldığından geçişler hızlı oluyor. Tren biletlerini kredi kartı ile alabiliyorsunuz. Ne olur ne olmaz diye 50 dolar bozdurdum ama hiç ihtiyaç duymadım desem yeridir. Kudüs merkeze yaklaşık yarım saatlik yolculuktan sonra ulaştım. Merkez tren istasyonundan tramvay ile şehir merkezinde bulunan kapsül otele geçtim. Şehir içi ulaşım için ulaşım kartı almak daha faydalı. İstanbul kart benzeri bir kart.

Kapsül Otel

İlk kapsül otel deneyimini Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da 2022 yazında yaşamıştım. Fuzy kapsül otel. Uluslararası bir otel zincirinin alt markası olan bu otel tasarım, ferahlık ve felsefe olarak bana uymuştu. Ortak alanları çok ferah ve kullanışlı idi. Fakat kapsül otel deneyimi için ortalamanın üstünde bir başlangıç olduğunu söylemeliyim. Bu oteller özellikle yalnız başına seyahat eden ve bir anlamda sosyalleşmeye de sıcak bakan gezginler için. Nihayetinde kapsülün içinde uzun zaman geçirilemeyeceği için, ortak alanları kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da diğer konuklarla iletişimi kolaylaştırıyor. Benim önerim sohbet/konuşma için ilk adımı atmaktan çekinmemeniz. Bir merhaba çok güzel dostluklara kapı açabiliyor.

Kapsül oteller kapalı yer/dar mekan korkusu olanlar için rahatsız edici. Tel Aviv’deki kapsül otelde içinde ayakta durabileceğiniz yükseklikte kapsüller vardı ve oldukça konforluydu. Bana yöneltilen sorular havalandırma ve banyo/tuvalet konusunda oluyor. Genelde kapsül içinde havalandırma ve ışık ayarları var. İçeriden ayarlayabiliyorsunuz. Kapsülleri içeriden kilitleyebiliyorsunuz. Güvenlik sorunu yok. Tuvalet/banyo ortak kullanım ama ben gerek sıra gerekse temizlik konusunda bugüne kadar sorun yaşamadım. Bazı kapsül otellerde mutfak var ve kullanabiliyorsunuz. Bazıları kahve/çay ikramını ücretsiz yapıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir